צרו קשר

צרו קשר

ביטול הגבלות לחייבים

מצב בו אדם אינו רשאי לעשות בחשבון הבנק שלו כרצונו, וידיו כבולות בשל אכיפה מנהלית של הבנק הנו סיטואציית חיים לא פשוטה ומורכבת. במקרה כגון זה נדרש האדם להתמודד עם בעיה כלכלית, עסקית וחברתית. מהו לקוח מוגבל והאם קיימת אפשרות לבטל מצב זה? במאמר הבא.

עורכי דין המתמחים בנושאים של הוצאה לפועל מכירים מקרוב את תחושת חוסר האונים של לקוח מוגבל, אדם אשר מצא עצמו עומד מול מציאות עגומה בו שקים שהפקיד ללא כיסוי, לא כובדו. ישאל האזרח- האם בכל מצב בו המחאה אינה יכולה לבוא לידי פירעון מדובר בלקוח מוגבל? ברור שלא. כאשר לקוח בנק המחזיק בחשבון בנק שלא יכול היה לכבד חמישה שקים, הרי מדובר במצב בו מחויב הבנק (בהתאם לזכות החוקית של בעל החשבון) להודיע ללקוח על מצבו לפני שינקוט באמצעים.

מהו לקוח מוגבל?
לקוח בנק אשר לא הצליח להסדיר את ענייניו וצבר עשרה שקים ללא כיסוי נכנס אוטומטית לרשימת המאגרים הכלליים המודיעים עליו כחייב. מרגע זה הבנק מפרסם את זהותו באתר בנק ישראל כבעל חשבון מוגבל. זאת ועוד, מאותו רגע אין הוא רשאי לעשות שימוש בשקים של חשבון הבנק שלו ויתרה מכך, אין הוא רשאי לפתוח חשבון בנק חדש או לעשות שימוש בחשבון שקים אחר. חשוב לציין כי אין הבנק רשאי לעשות שימוש בשקים עליהם חתם הלקוח לפני התאריך בו שונה הסטאטוס שלו ללקוח חייב.

משום שתקופת ההגבלה נחשבת ארוכה: שנה עד שלוש שנים, יכול לקוח מוגבל לנסות כוחו ולבטל את ההגבלות. מוטב לו להיעזר בעו"ד הוצאה לפועל משום שבמרבית המקרים לקוח מוגבל הוא פועל יוצא של חוב הוצל"פ והנושאים כרוכים אלה באלה בכל מקרה. לקוח מוגבל אינו חייב להיות בעל החשבון הבלעדי. קיימים מצבים בהם כמה שותפים נקלעו למצב בו אחד מהם שילם בשקים ללא כיסוי. במקרה זה ייחשבו כולם חייבים מוגבלים (מעמד זה אינו חל על מורשה חתימה).

מה לגבי חשבון מעוקל?
לא אחת עומד חייב מוגבל מול חשבון בנק שעוקל על ידי ההוצאה לפועל. במקרה זה לא ניתן למשוך כסף מהחשבון ולבצע בקשה להוראת קבע או תשלום שק, אלא אם קיימת יתרה שהיא גבוהה מהסכום בגינו עוקל החשבון. ניתן לסייע במצבים כגון אלה ולעכב את ההתנהלות האוטומטית של משרד ההוצאה לפועל כנגד לקוח מוגבל.

אין ספק כי מדובר בעסק ביש. התקדמות עסקית וכלכלית קשה לביצוע כאשר חשבון הבנק הופך לחשבון מוגבל. מה גם שמדובר בכתם משמעותי חברתי. לקוח מוגבל נאלץ להתמודד מול הבנק ובמקרים רבים מול הוצל"פ כשהוא חסר אונים, אך לא בכל מקרה. תיתכן אפשרות לעיכוב פעולת העיקול ולעיכוב תהליך הפיכת החשבון למוגבל. ניתן לבטל הגבלות לחייבים במקרים מסוימים.