צרו קשר

צרו קשר

בקשה לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל

בקשה לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל

נפתח נגדך תיק לגביית מזונות בהוצאה לפועל?    אתה לא יכול לעמוד בדמי המזונות שקבע בית המשפט וגרושתך מאיימת עליך בהליכים בהוצאה לפועל?.     ישנה אפשרות של בקשה לפריסת מזונות בהוצאה לפועל. השורות הבאות יעזרו לך מאוד-

באופן רגיל, פסיקת דמי מזונות נעשית על ידי בית משפט למשפחה.   אולם, מציאות החיים הביאה חייבים רבים לכך שלא היה באפשרותם לעמוד בדמי המזונות שפסק להם בית המשפט.  נגד רבים מהם נפתחו תיקי הוצאה לפועל לגביית חוב מזונות.

 

 

תיק לגביית מזונות בהוצאה לפועל הוא תיק רגיש במיוחד לאור העובדה שמדובר בדרך כלל בכספים הנחוצים לקטין ואשר הקטין תלוי בהם למחייתו.   מהצד השני עומד החייב הנאבק במשא הכבד של התקופה הנוכחית, ובין לבין גם קיימים סכסוכים וחילוקי דעות במישור האישי. יחד עם זאת, ההוצאה לפועל ככלל, וכן בתי המשפט, מתייחסים בחומרה יתרה אל חייבים שאינם משלמים את חובותיהם ומסתכנים בסנקציות שונות וחמורות שיכולות להגיע עד כדי מאסר

חוק ההוצאה לפועל הסדיר לראשונה מזה שנים את האפשרות לפרוס את חוב מזונות העבר לחייב שאיננו מסוגל לעמוד בתשלומים החודשיים שקבע לו בית משפט למשפחה.

החוק קובע שחייב כזה יכול להגיש בקשה לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל, לרשם ההוצאה לפועל  (במקום לפנות כפי שהיה הכרח בעבר לבית משפט) ולרשם יש סמכות לדון ולהחליט בגובה התשלום החודשי של המזונות.

סמכות הרשם מותנית בכך שמדובר בחוב מזונות עבר ומדובר בחייב אשר משלם את חוב המזונות הסדיר שלו.  בכפוף לאלו, רשם שבודק בקשה לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל, יכול לתת החלטה שהחייב ישלם תשלום מזונות חודשי נמוך יותר מצו התשלומים שקבי בעבר בית המשפט.

בקשה לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל – ככה מנצחים 

חייב שלא יכול לעמוד בדמי מזונות עבר שפסק לו בית המשפט והחוב שלו הגיע להוצאה לפועל, יכול להגיש בקשה לפריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל.   מדובר למעשה בחקירה בה רשם ההוצאה לפועל יבדוק את יכולתו הכלכלית של החייב ויקבע, בין היתר, מה פוטנציאל ההשתכרות שלו. הרשם יבדוק את מקורות הפרנסה עליהם דיווח החייב ואת ההוצאות שלו.  לרשם ההוצאה לפועל יש סמכות, בנסיבות חריגות, לקבוע לחייב פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל לתשלומים נמוכים יותר מאלו שקבע בזמנו בית המשפט.   

המטרה היא למנוע מחייב להתמוטט כלכלית ולאפשר, במקרים הקשים והחריגים, לסטות מפסק דינו של בית המשפט, בכדי להשאיר לחייב יכולת לכלכל את עצמו בכבוד מינימאלי.  

לחייב גם יש זכות ליזום בעצמו חקירת יכולת במקרים בהם הזוכה פועלת נגדו בהוצאה לפועל לגביית המזונות הפסוקים למרות שאין לו יכולת כלכלית לעמוד בתשלומים בשום אופן.   במקרה כזה, ניתנת לחייב האפשרות, באמצעות חקירת היכולת, לשכנע את רשם ההוצאה לפועל כי הוא אינו חייב המשתמט מחובותיו. לשכנע כי המקרה שלו מהווה “נסיבות חריגות” וכי הוא עושה ככל יכולתו לעמוד בתשלומים.

לצורך חקירת יכולת של החייב,  רשאי רשם ההוצאה לפועל להזמין לחקירה גם עדים שאינם צד לתיק ההוצל”פ ולחייב אותם להגיע לדיון ולהעיד. כתוצאה מחקירת יכולת לחייב מזונות, יכול רשם ההוצאה לפועל להורות על פריסת החוב לתשלומים.

חשוב מאוד לקבל ייעוץ, סיוע וליווי של עורך דין בעל בקיאות מעמיקה בתחום.  לא חייבים להשלים עם רוע הגזירה. חייב שאין ביכולתו לעמוד בדמי מזונות גבוהים עקב הרעה ביכולתו הכלכלית או בעיה רפואית שמונעת ממנו לעבוד כפי שבעבר ומכל סיבה אחרת, מוזמן לפנות ולקבל עזרה חשובה מאוד מעורך דין בעל וותק וניסיון בתחום משפט ייחודי זה.    עורך-דין אשר ליווה חייבים רבים בהליכי הוצאה לפועל בתיקי מזונות. יודע מה הן אותן “נסיבות חריגות” וכיצד להציג אותן בדיון בפני הרשם ויכול לתת ערך רב בדיון עצמו. חקירת היכולת לחייב עלולה להתבצע גם בנוכחות גרושתו של החייב, עורך דין מטעמה ובמסגרתה יעלו לדיון ולבדיקה מסמכים מגוונים רלוונטים. לכן, מומלץ לחייב להיות מיוצג בדיון כזה באמצעות עורך דין.

לפרטים נוספים וקבלת סיוע בנושא, הנך מוזמן לפנות אלי כעת בטלפון
052-2954400                    עו”ד רום קובי