צרו קשר

צרו קשר

גביית שיקים חוזרים

שיקים חוזרים מעמידים את האדם שהפקיד אותם במצב לא נעים. לא פעם מדובר בטעות אולם לעתים קרובות מדי הצ'קים חוזרים משום שאין להם כיסוי בחשבון הבנק של האדם שמסר את הצ'ק. במילים אחרות, אדם מסר צ'ק תמורת סחורה או שרות למרות שבחשבונו לא היה די כסף עבור השרות. בין אם מוסר הצ'ק הוא נוכל ובין אם הוא נקלע בתום לב לבעיות כלכליות, בעל הצ'ק זכאי לקבל את הכסף המגיע לו עבור הסחורה או השרות שסיפק ולכן החוק עומד לטובתו לצורך גביית השיקים שחזרו.

איך ניתן לגבות שיקים חוזרים?
לפעמים בעל הצ'ק יכול לסגור את העניין מול מי שמסר לו את הצ'ק, אך למרבה הצער ישנם חייבים רבים שאינם מעוניינים או יכולים לשלם את חובם ולכן אין ברירה אלא לפנות לאפיק המשפטי. בשלב ראשון ניתן להסתייע בעורך דין הוצאה לפועל ולשלוח לחייב מכתב התראה שעליו לשלם את החוב ואם לא יעשה כן יינקטו כנגדו הליכים משפטיים. ישנם חייבים שמכתב ההתראה משפיע עליהם ואינם רוצים להסתבך עם ההוצאה לפועל אך לא תמיד זה עוזר. כמו כן מומלץ להתייעץ עם עורך הדין לגבי כדאיות שליחת המכתב כדי למנוע מצב שבו החייב מעביר נכסים שבבעלותו לבעלות חברים וקרובים מחשש שיוטל עליהם עיקול. לאחר שהפעולות הנ"ל לא עזרו זה הזמן לפנות להוצאה לפועל.

הליך גביית שיקים בהוצאה לפועל
גביית צ'קים בהוצאה לפועל מתבצעת בעקבות הגשת בקשה לביצוע שטר. הגשת הבקשה מצריכה תשלום אגרה וכן צירוף הצ'ק המקורי ופרטי החייב (במקרים מסוימים). זה המקום לציין שישנה אפשרות למסלול מקוצר לגביית הצ'קים בתנאי שסכומם אינו עולה על 10,000. אם רוצים לפנות למסלול המקוצר יש לציין זאת בהגשת הבקשה. לאחר הגשת בקשה לביצוע שטר לשכת ההוצאה לפועל ממציאה לחייב אזהרה שעליו לשלם את החוב תוך 20 ימים בטרם יינקטו כנגדו הליכים משפטיים. אם החייב לא הסדיר את חובו בפרק זמן זה ניתן להטיל עליו סנקציות כמו עיקולים משכורת, עיקול חשבון בנק, הגבלת יציאה מהארץ, עיקול רכוש ואף פקודת מאסר.

המסלול המקוצר מהווה יתרון בכך שהוא מערב את הזוכה בצורה מינימלית בלבד ועובדי ההוצאה לפועל הם אלה העושים את מרב העבודה בגביית החוב. אולם הוא פחות יעיל כנגד נוכלים וכדאי להתייעץ עם עורך דין אודות כדאיות הפנייה למסלול זה. כמו כן לא ניתן לפנות למסלול זה אם החייב נמצא בהליך של איחוד תיקים או חייב מוגבל באמצעים.

אם נתקעתם עם שיקים חוזרים אל לכם להתייאש. להוצאה לפועל ישנן סמכויות המאפשרות לגבות את החוב בצורה יעילה. לעתים די בהטלת עיקול על חשבון הבנק או משכורתו של החייב כדי להוציא את הכסף מהחייב. בעזרת עורך דין טוב המנוסה בגביית צ'קים חוזרים ניתן להפוך את פיסת הנייר שלא זכתה לכבוד מהבנק לכסף מזומן.