צרו קשר

צרו קשר

הלוואות לחשבון מוגבל

חשבון מוגבל מוגדר כחשבון כזה כאשר נמשכו ממנו עשרה שיקים ללא כיסוי או יותר במשך תקופה של שנה שלמה, או לחלופין בעקבות חוב בהוצאה לפועל. למשל כאשר חייב מוכרז כמוגבל באמצעים, חוק ההוצאה לפועל מטיל עליו הגבלה כלקוח מוגבל מיוחד. על חשבון הבנק של חייב שהפך ללקוח מוגבל מיוחד, מוטלות סנקציות הקבועות בחוק ואשר יפורטו בהמשך. בנק ישראל רשאי לפרסם את שמות הלקוחות המוגבלים החמורים ואת מספרי החשבונות המוגבלים. ההגבלה חלה על בעל החשבון ותקפה לבנק בו נפתח החשבון וכן לגבי הבנקים האחרים, קרי, בעל החשבון לא יוכל לפתוח חשבון נוסף. כאשר חשבון בנק מוגבל בעל החשבון נמצא במצב לא פשוט המקשה עליו להתנהל כלכלית ואף חברתית. ישנן דרכים שונות להתמודד עם ההשלכות של הגבלת החשבון כמו למשל היוועצות ובדיקה באמצעות עורך דין האם מוצדק וכדאי להגיש ערעור לבית המשפט, על ההחלטה להכריז על לקוח מוגבל חמור. חשוב שתדע כי לבית המשפט סמכות לבטל מעמד של חשבון מוגבל ובכך לפתור לך את הבעיה.

הגבלות שחלות על לקוח בעל חשבון מוגבל
הלקוח לא יהיה רשאי לפתוח חשבון שיקים חדש.
הלקוח בעל החשבון לא יוכל למשוך שיקים מהחשבון שהוגבל. במידה ונמשכו שיקים לפני הגבלת החשבון חל איסור על הבנק לפרוע אותם.
הגבלת החשבון נמשכת שנה אחת ובמקרים חמורים עד שלוש שנים.
כל הנתונים בנוגע לחשבונות מוגבלים מפורסמים באתר של בנק ישראל ובמאגרי המידע הכלכליים השונים ועל כן לא ניתן "להתחמק" מכך כיוון שמידע זה ידוע לכול.

כיצד ניתן להתמודד עם ההשלכות של חשבון מוגבל?
אחד הפתרונות להתמודדות עם ההשלכות של חשבון מוגבל הנו פנייה לקבלת הלוואה מבנקים או גופים חוץ בנקאיים המוכנים לתת הלוואה ללקוחות בעלי חשבון מוגבל. חלקם מציעים הלוואה או אשראי תוך 24 שעות מרגע שהחשבון הופך למוגבל. פיתוי זה איננו מהווה פתרון עבור רוב החייבים אלא רק מקסם שווא. החייב מחליף חוב אחד בחוב אחר. לעיתים החוב החדש קשה יותר לפירעון מהחוב הישן עקב תנאים קשים וקשוחים יותר. זהו פתרון שאיננו מומלץ ויש לעשות הכל בכדי להימנע ממנו. בכל מקרה, גם אם אין מנוס אלא מלגשת לקבל הלוואה חוץ בנקאית, יש לקחת את ההלוואה רק ממקום אמין וחוקי הנמצא תחת פיקוח של בנק ישראל וכפוף לחוקי המדינה ולא מגורמים כמו "השוק האפור". חשוב לוודא כי קיימת הכנסה למשך שנה שלמה לפחות על מנת שתהיה אפשרות לעמוד בתשלומים החודשיים של ההלוואה ולא ליצור חובות נוספים. פתרון נוסף, כאמור, יהיה במקרה המתאים, באמצעות פנייה לבית המשפט בבקשה לביטול ההגבלה. אפשרות נוספת, שחשוב לבדוק היא יכולת לבטל את החזרת השיק שביצע הבנק ככל שמדובר בטעות של הבנק.

חשבון מוגבל בבנק הוא מצב לא נעים עם השלכות כלכליות וחברתיות משמעותיות. בנוסף הוא עשוי להקשות מאוד על החייב את היכולת לפרוע את חובו. חשוב לדעת שניתן להתמודד במספר דרכים עם חשבון מוגבל ובמקרים מסוימים אף לבטל את ההגבלה. קבלת סיוע מעורך דין המומחה להוצאה לפועל יכולה לעזור בביטול ההגבלה. עם זאת חשוב לשקול כל מקרה לגופו ולבחון מהי הדרך המשפטית הנכונה עבורך באופן אישי.