צרו קשר

צרו קשר

המשמעויות של חייב מוגבל באמצעים

כאשר אדם נקלע לחובות בהוצאה לפועל, ומתנהלים נגדו מספר של תיקי הוצאה לפועל, במקביל,  עומדות בפניו מספר אפשרויות פעולה. בין האפשרויות, קיימת לחייב האופציה לבקש שיכריזו עליו חייב מוגבל באמצעים. חייב מוגבל באמצעים, כשמו כן הוא:  זהו אדם שחייב כספים לנושים שונים בהוצאה לפועל והוא איננו מסוגל לפרוע את כל החובות באופן מיידי ועד לפרק של 4 שנים (תלוי בגובה החובות). במסגרת ההכרזה על חייב מוגבל באמצעים, מאחדים את כל תיקי ההוצאה לפועל שנפתחו לחייב. רשם ההוצאה לפועל בוחן את יכולת התשלום החודשית של החייב וקובע לו צו תשלומים חודשי. תשלום הצו מדי חודש מהווה את החובה הבסיסית של החייב מרגע מתן הצו ואילך.  אי עמידה בתשלומים, עלולה להביא לפירוק תיק האיחוד תוך הותרת ההגבלות שהוטלו על החייב.

מה המשמעות של חייב מוגבל באמצעים?
בדרך כלל אנשים המוכרזים כחייבים מוגבלים באמצעים הם כאלה שבאמת אין להם את האפשרות הכלכלית לעמוד בהחזר חודשי גבוה של החוב, כפי שמתבקש למשל באיחוד תיקים. רשם ההוצאה לפועל קובע עבור החייב, מהו הסכום החודשי שעליו לשלם. סכום ההחזר החודשי נקבע בהתאם ליכולתו הכלכלית של החייב ולאחר בדיקה מקיפה של כל נכסיו והונו. בדרך כלל, צו התשלומים שיוטל על חייב שמוכרז מוגבל באמצעים, יהיה נמוך יותר משמעותית, מהצו המוטל על חייב באיחוד תיקים.

היתרון הגדול לחייב בהכרזתו מוגבל באמצעים, הוא בכך שבדרך כלל, כל עוד עומד החייב בתשלום הצו מדי חודש, לא ינקטו נגדו הליכי עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת ובאופן זה, הוא יכול לנסות לשקם את חייו ולהחזיר את החוב לאט לאט לפי יכולתו, מבלי לחשוש שיינקטו נגדו הליכים שמשבשים את חייו ועלולים להרתיע מעסיקים מלהמשיך ולהעסיק אדם כזה שמצטייר כבעייתי ולעיתים נאלץ להעדר מעבודתו בשל סידורים הנוגעים לחובותיו . מצד שני כשאדם מוכרז כחייב מוגבל באמצעים זה מצב שיכול להימשך שנים רבות כיוון שהחוב יכול להיות עצום וההחזר החודשי מזערי לעומתו. במהלך כל השנים הללו החייב ייאלץ לחיות במסגרת ההגבלות המוטלות עליו כמוגבל באמצעים.

מהן ההגבלות על חייב מוגבל באמצעים?
חייב מוגבל נהנה מהחזר חודשי נמוך של החוב ומהגנה ניכרת מפני הנושים. עם זאת חלות עליו מספר הגבלות כל עוד הוא נמצא במעמד זה:

  • הגבלת יציאה מהארץ – על חייב מוגבל באמצעים חל צו עיכוב יציאה מהארץ כך שיהא עליו לקבל אישור מיוחד בכדי לצאת מגבולות הארץ.
  • הכרזה כלקוח מוגבל – חייב מוגבל באמצעים נחשב כלקוח מוגבל חמור בבנק. המשמעות היא שמוטלות עליו הגבלות שונות, כגון איסור לפתוח חשבון, איסור להשתמש בפנקסי שקים, בכרטיסי אשראי.
  • מאגר חייבים מוגבלים – רישום פרטי החייב במרשם של חייבים מוגבלים באמצעים אשר פתוח לעיון הציבור. מטרת המרשם להזהיר את הציבור מהתקשרות עסקית עם מי שהוא חייב מובל באמצעים.
  • הקמת תאגיד – אסור לחייב מוגבל באמצעים להקים תאגיד, להיות מנהל ו\או בעל עניין בתאגיד כלשהו, אלא באישור של רשם ההוצאה לפועל.

מעמד של חייב מוגבל באמצעים יכול להיות פתרון מצוין למי שההליך מתאים עבורו, אולם, עלול להיות בעייתי מאוד ומגביל מאוד לחייבים אחרים.  חשוב ביותר להתייעץ עם עו"ד בקי בהוצאה לפועל, לפני שאתה מגיש בקשה בהוצאה לפועל.  לפני הגשת בקשה, אתה יכול לשמוע את כל היתרונות והחסרונות ולשקול את כל האופציות שקיימות עבורך. בנוסף, תקבל חוות דעת חשובה כיצד לפנות בבקשה המתאימה באופן שיגדיל מאוד את סיכויי בקשתך להתקבל.

אל תטעה להגיש תחילה בקשות להוצאה לפועל ללא יעוץ משפטי ולרוץ לקבל ייעוץ רק לאחר שרשם ההוצל"פ דחה אותך.  אז כבר קשה הרבה יותר לתקן את מה שאולי קלקלת.

עכשיו הזמן לעורך דין מומחה להוצאה לפועל.

התקשר אלי עכשיו, לשיחה מיידית – 052-2954400.