צרו קשר

צרו קשר

מה עושים עם חשבון בנק מוגבל?

חשבון בנק מוגבל הוא מצב שבו הבנק מגביל את חשבונו של אדם ואף את האדם עצמו מלבצע פעולות שונות כגון פתיחת חשבון נוסף ושימוש בצ’קים. המקרים הנפוצים של הגבלת חשבון בנק הם צ’קים חוזרים וחוב בהוצאה לפועל. על פי החוק, אם לאדם חזרו 10 צ’קים ומעלה בתוך תקופה של 12 חודשים עם הפרש של לפחות 15 יום בין חזרתו של השיק הראשון לאחרון, חשבונו הופך למוגבל. במקרה אחר, כאשר מכריזים על חייב בהוצאה לפועל כחייב מוגבל באמצעים או פושט רגל גם אז חשבון הבנק שלו מוגבל.

אם נקלעת למצב שחשבונך הוגבל או עומד להפוך לכזה כדאי שתדע כיצד לפעול מכיוון שלמהירות התגובה ישנה חשיבות גדולה.

כיצד ניתן למנוע הגבלת חשבון בנק?
לפי החוק, הבנק מחויב לשלוח אליך התראה לאחר שחמישה צ’קים בחשבונך חזרו ולא כובדו. אדם שקיבל התראה כזו יכול להגיב במספר דרכים בכדי למנוע את ההגבלה:
יש להפסיק לתת צ’קים מאותו חשבון באופן מיידי ואם כבר ניתנו צ’קים לנסות למנוע את הפקדתם. למשל, על ידי החלפתם בצ’קים אחרים מחשבון שונה או כל הסדר אחר.
מומלץ מאוד לגשת ולפתוח חשבון חדש מכיוון שאם תוטל הגבלה היא תתייחס רק לחשבון שממנו חזרו הצ’קים. בנקודה זו חשוב לציין שאם חשבון נוסף של אותו אדם יוגבל הוא יהפוך למוגבל חמור ולכן צריך להיזהר עם החשבון החדש. מעתה והלאה כל צ’ק שיינתן יהיה מהחשבון החדש ועדיף להפסיק לחלוטין למשך שנה להשתמש בחשבון הישן. חשוב לדעת שלאחר שהוטלה הגבלה כבר אי אפשר לפתוח חשבון בנק חדש.
אם יש בסיס מוצק לטעון שאחד או יותר מהצ’קים חזרו ללא הצדקה אפשר להגיש ערעור לבית המשפט.
חייב בהוצאה לפועל שיודע שעומדים להכריז עליו כחייב מוגבל וכתוצאה מכך יקבל מעמד בבנק של חייב מוגבל חמור ורוצה למנוע זאת, יכול  לנסות להגיע להסדר עם נושיו או לכל הפחות לפנות להליך של איחוד תיקים (לא חייב מוגבל באמצעים). פתיחת חשבון בנק נוסף לא תעזור במקרה זה כיוון שגם עליו תוטל ההגבלה.
 

מה אפשר לעשות לאחר שהחשבון הוגבל?
חייב בהוצאה לפועל או כל אדם שחשבונו הוגבל יוכל לנסות לפנות לבנק ולשכנעו לבטל את ההגבלה. כמו כן ניתן לערער בבית המשפט על צ’קים שחזרו. צריך להיזהר שלא להפוך ללקוח מוגבל חמור, מה שיכול לקרות אם תתרחש הגבלה נוספת בחשבון אחר או באותו חשבון שהוגבל בתום תקופת ההגבלה. חשוב לציין שבעוד הגבלה רגילה בחשבון שחזרו בו 10 צ’קים נמשכת שנה אחת על חייב בהוצאה לפועל ההגבלה יכולה להימשך עד חמש שנים.

הגבלת חשבון בנק יכולה להעיב על חייו של אדם ולפגוע קשות במוניטין שלו. עם זאת ישנן דרכים שונות לפעול בנושא וכמו בהרבה דברים גם כאן יש לבחון כל מקרה לגופו ולראות כיצד ניתן למנוע או לבטל את ההגבלה. התייעצות עם עורך דין מומחה ומנוסה להוצאה לפועל וביטול הגבלות היא נקודת המפתח לפעולה נכונה בהגבלת חשבון בנק.