צרו קשר

צרו קשר

סיוע לזוכה בגביית חובות

גביית חובות מאדם חייב מאלצת את הזוכה (מי שחייבים לו) להתמודד עם מערכת בירוקרטית ענפה המוכרת כמשרד ההוצאה לפועל. גוף זה נותן את המענה לזוכה הנתקל בקושי בגביית החוב. כיצד מתנהל התהליך ומדוע זוכה חייב בסיוע? במאמר הבא.

אין משמעות לסיבת החוב: פסק דין, חוב בגינו של שטר, מסמך אחר ועוד, תשלום שאינו מקבל מענה ראוי יכול להיות מנותב לטיפולו של משרד הוצל"פ, אך מחובת הזוכה לשתף פעולה בצורה מסודרת כדי לאפשר תהליך גביית חובות מהיר ותקני.

השלבים בדרישת חוב
משרד הוצל"פ אינו פועל ללא התרעה, ולכן לאחר פתיחת התיק על ידי הזוכה נשלחת הודעה לחייב. מדובר במכתב אזהרה. מתוקף האזהרה מחויב החייב לטפל בעניין. לרשותו עומדים שלושים ימים. קיימות שתי דרכים למשלוח האזהרה: מכתב רשום המועבר ישירות אל החייב או אל בן משפחה כשיר מבחינה חוקית לקבלו, או מכתב המועבר אל עורך דינו של החייב.

גביית חובות אינה יכולה להיעשות ללא עורך דין בקי בנושא בשל הסעיפים המורכבים הקיימים בתחום, כיאה לכל נושא משפטי. תקנות, חוקים, סדרי דין וכדומה הנוגעים בתחום ההוצאה לפועל חייבים בהתייחסות מלאה ומקצועית. כמו כן, במהלך התהליך נדרשים דיונים משפטיים במשרד ההוצל"פ ובבית המשפט, ומן הראוי כי בעל מקצוע ייצג את הזוכה.

חלק מהתהליך הוא שימוש בהליכים המונעים מהחייב לבצע מעשה הפוגע בהליך כגון ירידה מהארץ, הברחת ציוד ורכוש, מכירת נכסים בהסתר וכדומה (יכול הזוכה לבקש הפקדת ערובה לתשלום). מעבר לכך חשובה התנהלות נכונה מול חייב שאינו משלם את חובו אך מגיש בקשת ערעור כנגד פתיחת התיק, או טענת פירעון החוב וכן אופן ההתנהלות מול חייב שאינו משלם ואינו משתף פעולה (כגון הגבלת חשבון בנק ועיקולים).

השלב הבא בתהליך גביית החוב
כאשר התהליך בא על סיומו הבירוקרטי אין זה מחייב כי הפירעון של החוב יתבצע באופן מהיר ומידי. קיימים חוקים והתנהלויות הנדרשים לביצוע גם בשלב זה על מנת לאפשר את גביית החובות בצורה כשירה, חכמה ויעילה.

לעתים מוצעת פשרה בעת תהליך גביית חובות בין הזוכה לחייב. פשרה זו עומדת על פי רוב על ויתור חלק מהחוב על ידי הזוכה בתנאי לתשלום שאר החוב בצורה מסוימת. כל מקרה לגופו. מומלץ להיעזר באיש מקצוע ולשקול כל צעד בכובד ראש.

כאמור, גביית חובות אפשרית גם כאשר אין שיתוף פעולה בין הזוכה לחייב. משרד ההוצאה לפועל מאפשר בדרכים שונות את החזר התשלום. עורך דין בתחום בקי בזכויות הזוכה והחייב כאחד ולכן יכול להתנהל נכון ביוקרטית, לנהוג בחוכמה כדי לשרת את מטרת הזוכה ולקדם את התהליך על הצד הטוב ביותר לכדי פתרון. יש לזכור כי הוצל"פ הוא משרד המופעל על ידי הצדדים, כלומר הזוכה והחייב, ולכן הם חייבים להיות אקטיביים על מנת לסגור את התיק.