צרו קשר

צרו קשר

צ’ק ללא כיסוי

הדרך להפוך צ’ק ללא כיסוי לכסף מזומן
מה זה צ’ק ללא כיסוי

קיבלת צ’ק שחזר ולא כובד בבנק?.    שילמו לך בצ’ק עבור מוצר או שירות שסיפקת והבנק הודיע לך שהצ’ק חזר?  הנה מה שעליך לעשות כדי להפוך את הצ’ק שחזר לכסף מזומן:

ראשית, מה זה צ’ק ללא כיסוי?  יש להדגיש כי לא כל צ’ק שחוזר הינו בהגדרה צ’ק ללא כיסוי, שכן צ’קים יכולים לחזור מסיבות שונות: למשל, טעות טכנית של הבנק, חשבון שנסגר, חתימה שאינה תואמת, פגם טכני שמקורו בטעות אנוש ועוד. בהרבה מהמקרים, הסיבה לצ’ק ללא כיסוי היא אחת מהשתיים:  או – צ’ק שלא כובד מהסיבה שאין מספיק כסף בחשבון הבנק של בעל הצ’ק (אדם פרטי, עסק או חברה בע”מ). צ’ק שחזר מהסיבה הזו מכונה בראשי תיבות: א.כ.מ (אין כיסוי מספיק). או- צ’ק שלא כובד בגלל שמושך הצ’ק ביטל אותו בכוונה תחילה מסיבה כלשהי. כלומר, ללא קשר למצב חשבון הבנק, בעל הצ’ק הודיע לבנק שמבטל אותו ומסיבה זו הצ’ק חוזר בלי שכובד.  סיבת החזרה זו מכונה בראשי תיבות: נ.ה.ב (ניתנה הוראת ביטול).

 

 

חשוב להדגיש כי מבחינת החוק בישראל, הנקרא חוק צ’קים ללא כיסוי משנת 1981, אם מחשבון מסוים סורבו עשרה צ’קים ומעלה במסגרת שנה אחת, הרי שהחשבון יוכרז חשבון מוגבל. כמו כן, אם לאדם מסוים הוגבל חשבון נוסף הרי שהוא יוגדר

לקוח מוגבל חמור. במידה שנמשכו צ’קים מחשבון מוגבל בתקופה שבעל החשבון הוא לקוח מוגבל או לקוח מוגבל חמור, הרי שהוא מסתכן בשנתיים מאסר או בקנס כספי שאיננו פחות מפי 4 מהסכום האמור בצ’ק.

אז מה עלי לעשות אם חזר לי צ’ק של לקוח? 

למרות שצ’ק ללא כיסוי יוצר עוגמת נפש, חשוב לפעול בצורה רגועה ומושכלת לבירור העניין. בראש ובראשונה, כדאי לנסות ולברר את הדברים מול נותן הצ’ק כדי לראות אם מדובר בהתנהלות, שלמרות כל החשדות, הייתה בסופו של דבר בתום לב. לעיתים בשיחה נינוחה מתברר מה הטריד את הלקוח ומה יגרום לו  לפרוע את הצ’ק שביטל. לעיתים, בשיחה אחת ניתן להסדיר השלמת שירות או מוצר ללקוח שמשביע את רצונו וכך להסדיר עמו קבלת התשלום.  

במידה שהדבר לא הסתייע, מומלץ לפנות ללא עיכוב למשרד עורך דין שבקי בהוצאה לפועל. רצוי משרד בעל ניסיון מוכח בגביית חובות גדולים שטיפל בגביית חובות מורכבים, כי לו וודאי הניסיון, הידע והבקיאות לסייע לך במהירות וביעילות.  באמצעות עורך דין הוצאה לפועל ניתן לשלוח לחייב מכתב התראה שיבהיר לו שבדעתך לגבות את חובך ממנו. כדאי שמכתב ההתראה ימלא את דרישות חוק ההוצאה לפועל ותקנותיו בדבר מכתב התראה בטרם נקיטת הליכים. באופן זה, תחסוך זמן חשוב במקרה בו החייב יבחר, למרות מכתב ההתראה, שלא לפרוע חובו.  

פתיחת תיק הוצאה לפועל וניהול תיק גביית צ’ק ללא כיסוי, כדאי שייעשה בידי עורך דין מנוסה ובעל ניסיון רב בניהול תיקי גבייה בהוצאה לפועל.   הליכי הוצאה לפועל דורשים בקיאות ויידע רב בתחום משפט ייחודי זה. בין היתר, עריכת הטפסים הרלוונטיים כנדרש, צירוף אסמכתאות חיוניות ובאופן הנכון וכמובן ניהול הליכי הגבייה עצמם בהתאם לחוק ולפסיקה.    

צ’ק ללא כיסוי משאיר אותך עם “חור בכיס” ועלול לגרום לך מפח נפש וכעס על הלקוח/הדייר/ או האדם שלא כיבד את הצ’ק שלו.   אבל, זה יכול גם להיות הזדמנות מעולה עבורך. הזדמנות לחקור כיצד לקוחותיה תופסים אותך ואת השירות שלך. האם קורה לך לעיתים תכופות שמבטלים לך שקים?. זו הזדמנות בשבילך לקבל החלטה שאתה נותן שירות מצוין ללקוחותיך ועומד על כך שתקבל את שכרך במלואו ובזמן.   כשאתה נוקט הליכי גבייה כנגד סרבני תשלום אתה בעצם מודיע לעצמך שאתה אדם רציני שלא נותן לאחרים לנהל אותך אלא אתה מנהל את חייך. לא רצית שלקוח יחזיר לך צ’ק שמסר. אבל ברגע שזה קרה, אתה מתמודד עם זה באופן ענייני ומקצועי. זה משדר גם מסר לעובדים שלך -אם יש כאלה ובסופו של דבר מגיע גם ללקוחות.           

באמצעות עורך דין הוצאה לפועל, סיכוייך לקבל את כספך גדלים משמעותית. 
אתה מוזמן לדמיין לרגע את הרגע שבו עורך הדין מוסר לך ליד את הכסף שהגיע לך ושהוא גבה עבורך.  מה זה יעשה לדעתך לביטחון העצמי שלך?. מה יקרה לתחושת הצדק ושביעות הרצון שלך? לאנרגיות שלך?.     

זכור- הדרך להפוך צ’ק ללא כיסוי לכסף מזומן מתחילה בהחלטה.  החלטה לפעול. החלטת? מצוין. הנך מוזמנ/ת להתקשר אלי עכשיו ונרוץ איתך קדימה. הנייד שלי  052-2954400.